הנהלת שירות ההדרכה והמקצוע
מפת אתר
English عربي
אודות

הנהלת שירות ההדרכה והמקצוע

 
שירות ההדרכה והמקצוע או בשמו המקוצר: שה"מ, שבמשרד החקלאות ופיתוח הכפר, הנו ארגון של מומחים בענפי החקלאות השונים, המהווה את גרעינו המקצועי של משרד החקלאות. הארגון מנוהל על ידי מנהל הנעזר בסגן מנהל למקצוע, העובדים תחתיהם מאורגנים באגפים, בתחומים ובצוותים.
 
תפעול שירות ההדרכה והמקצוע בניהול המרכזי
 
במהלך שנות קיומה עברה מערכת ההדרכה בישראל תהפוכות רבות כדי להתאימה באופן המיטבי לתנאים המשתנים בחקלאות.
בשנים 2008 ו- 2009 שונה המבנה הארגוני של שירות ההדרכה והמקצוע, כאשר ברקע עמד הקיצוץ בתקנים, השאיפה להתייעלות וצמצום מוטת הניהול - אוחדו מחלקות, הוקמו אגפים ותחומים לשירות כלל ענפי החקלאות, ונדרש להביא לידי יישום וביצוע את המסקנות של הוועדה הציבורית בראשות המדען הראשי שהגישה את המלצותיה לשר החקלאות ופיתוח הכפר ביוני 2008.
בהמלצות אלה נקבעה השיטה שלפיה יפעל שירות ההדרכה והמקצוע בשנים הקרובות, בהתבסס על 150 עובדים, כפי שהוסכם בין משרד החקלאות למשרד האוצר, תוך היערכות לקליטת עובדים חדשים כדי לשמור על כוח מקצועי רענן.
 
מצבת העובדים החדשה שהתבססה על 150 עובדים במטה ובמחוזות לא גרעה במאומה מהיקף ואופן הביצוע, שאין להם תחליף במערכת החקלאית, ומהיכולת לפעול ולתת מענה לצורכי החקלאות באופן יעיל וטוב ביותר, אך עדיין חייבה חשיבה לניהול מרכזי ויעיל.
 
בעקבות התמחות החקלאים והתמקצעותם בגידולים המובילים ופריסת הגידולים בכל חלקי הארץ נדרש המעבר לשיטת ניהול מרכזי שתאפשר גמישות ניהולית על ידי הפעלת המדריכים מהמטה. שיטה זו מקנה שליטה מקצועית ראשית על ידי מנהל האגף המקצועי והנהלת שירות ההדרכה והמקצוע.
הגמישות הניהולית במעבר לניהול המרכזי מאפשרת מתן תשובות בזמן אמת, תוך אפשרות לניוד העובדים ועבודה מרחבית וארצית על ידי כל המדריכים. הניהול המרכזי מאפשר את חיזוק הפיתוח המקצועי והבקרה עליו. שיטה זו מחברת את כל הכוחות המקצועיים ומשלבת אותם יחדיו בפעילויות המקצועיות, וכך מתאפשר קיומה של מערכת הדרכה יעילה המציעה פתרונות טובים יותר לחקלאים.
 
תכניות עבודה, פעולות ושיטות הדרכה של שירות ההדרכה והמקצוע 
 
להרחבה

 
 

 

 

​​
לחץ לגרסת הדפסהגרסת הדפסה
  
שלח לחבר